Формуємо соціально-правову свідомість дошкільників
Одним із важливіших завдань плану роботи закладу дошкільної освіти № 55 «Барвінок» у 2020-2021 навчальному році є: Формувати соціально-правову культуру дітей, педагогів та батьків; створювати належні умови щодо захисту соціальних інтересів, прав і свобод дитини; ефективно залучати та включати до освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами.
Проблема формування соціально-правової свідомості дошкільників як ніколи актуальна. Дитинство - найважливіший період в житті людини. Саме в цей час вона формується фізично, психічно, інтелектуально, набуває необхідних знань, умінь та навичок. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги та захисту. Будь які травми полишають слід може й на все життя. Від ставлення до дітей, розуміння їхніх інтересів та потреб, стану охорони здоров'я залежить доля кожної дитини й розвиток суспільства взагалі.
Правове виховання людини повинно розпочинатись з дошкільного віку і здійснюватись впродовж усього життя. Необхідно, щоб вже з дитячого садка діти в доступній формі засвоїли певні елементи системи правових знань, норми правової поведінки, основні поняття і уявлення про державу і право, правову дисципліну, законність і порядок, відповідальність за правопорушення.
Вступаючи у життя, діти мають засвоїти багато правил, які склалися в суспільстві. Життя малюка сповнене різноманітних, складних для нього ситуацій та перешкод. І саме дорослі повинні навчити знаходити вихід із них, почуватися впевнено й комфортно, бути готовими до труднощів та їх подолання.
В нашому садочку робота з правової освіти здійснюється в трьох напрямах: робота з дітьми, робота з педагогами й робота з батьками.
Вихователь-методист Сергєєва І.М. провела з педагогами тренінг "Абетка правового виховання", під час якого педагоги ЗДО згадали права дитини; вчилися попереджувати насильство над дітьми; ознайомилися із факторами ризику, що сприяють жорстокому поводженню з дітьми; з чинниками, які призводять до психотравм у дитини та порушення її прав, обговорювалися наслідки насильства над дітьми; обигрувалися проблемні ситуації. Педагоги таким чином навчалися позитивним стратегіям соціально-правового виховання дітей дошкільного віку.
В лютому 2021 року була проведена тематична перевірка щодо стану соціально-правової освіти дошкільників у ЗДО, в рамках якої були проведені взаємовідвідування вихователями інтегрованих занять з пріоритетним напрямком правового виховання, відкриті заходи. Сучасні підходи до організації цих заходів реалізовувалися через різноманітні цікаві методи:
- читання творів художньої літератури, зокрема казок з подальшим їх обговоренням;
- ігрові практичні вправи: «Навіщо дітям права?», «Які обов’язки є у дітей?»
- ігри-вправи на актуалізацію «Я»: «Хто в нашій групі найбільш працьовитий (відповідальний, сміливий)?», «Кому можна доручити…?»;
- ігри-вправи, в яких дітям пропонували розв‘язати ситуації з певним морально-правовим змістом;
- дидактичні ігри: «Порівняй героїв казок», «Що добре, а що погано?», «У якому вчинку живе добро» тощо;
- морально-етичні бесіди на теми: «Наші обов’язки», «Як я можу допомогти батькам», «Добрі та погані вчинки», «Правила безпечної поведінки», «Правила чесності», «Правила доброти»;
- продуктивні види діяльності тощо.
Колективний перегляд інтегрованого заняття в молодшій групі "Сонечко"
(вихователь Славченко К.І.)
Взаемовідвідування інтегрованого заняття в старшій групі "Веселка"
(вихователь Хомич П.А.)
Під час проведення тематичної перевірки були виявлені як позитивний досвід роботи педагогів так і деякі недоліки в роботі. За результатами перевірки були надані рекомендації щодо усунення виявлених недоліків.
26.02.2021 року в «Барвінку» була проведена педнарада «Дитячий садок – територія соціалізації та прав захисту дитини», яка проходила у формі педагогічного квесту, метою якого було підвищення мотивації професійної діяльності педагогів ЗДО, їх соціально-правової та пізнавальної активності; набуття досвіду колективної діяльності, взаємної поваги, підтримки, співпраці.
Comentarios