top of page

Харчування в дошкільному закладі

         

        Організація харчування дітей  у  закладі  дошкільної освіти  здійснюється  відповідно до:

 - Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 01.06.2004 року № 242/329; 

  - «Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах», затвердженої  спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006 року  № 298/227  зі  змінами  до Інструкції    з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженими наказом МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ та МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ 26.02.2013 року N 202/165 та інших нормативних документів з даного питання.

      На виконання Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів ( ХАССП), затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольстваУкраїни від 01.10.2012 № 1704/22016 (зі змінами) та з метою запровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах  ХАССП,  ідентифікації небезпечних факторів і заходів контролю, що важливі для безпечності харчових продуктів,  запобігання  харчових  отруєнь дітей,  на виконання санітарно-гігієнічних правил на об'єктах харчування закладів освіти  в дошкільному закладі контроль орієнтован на вищезазначену систему.

 

     Головним завданням у харчуванні дітей дошкільного віку є забезпечення нормального росту і розвитку дитячого організму,

а також підготовка м’язів, кісток і мозку до різкого зростання розумових і фізичних навантажень і зміни режиму,

пов’язаного з початком навчання в школі.

 

                                                         Основні принципи харчування дітей дошкільного віку:

  • харчування дітей дошкільного віку має повністю забезпечувати дитячий зростаючий організм необхідною енергією для того, щоб у них спостерігалася гарна рухова, розумова і психічна активність;

  • харчування дошкільнят має бути раціональним, збалансованим і містити всі необхідні вітаміни і мікроелементи;

  • харчування має враховувати індивідуальні особливості кожної дитини (алергію, непереносимість продуктів та ін);

  • в харчуванні необхідно обов’язково дотримувати технологію обробки продуктів і приготування їжі, а також стежити за якістю і терміном придатності всіх продуктів.

  

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі.

        Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі

(триразове харчування - сніданок, обід та полуденок)

відповідає режиму роботи всіх вікових груп.

                                     Графік видачі їжі затверджується завідувачем закладу.

 

       Харчоблок має окремий вхід для загрузки сировини,

       2 цехи            для обробки сирої продукції,

                              для приготування готової продукції, 

       3  кладові      для овочів

                             для бакалеї

                             для довобого зберігання продуктів.

        Харчоблок забезпечений необхідною кількістю технологічного обладнання.  інвентарю, кухонного посуду, спеціальним одягом. Все промарковане, використовується лише за призначенням.

Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є:

  • енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей,

  • збалансованість та максимальна різноманітність раціону,

  • технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність,

  • забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

   

 

         В ДНЗ здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей медичною сестрою та завідувачем. Результати фіксуються у відповідних журналах контролю за організацією харчування згідно чинного законодавства.

       Медична сестра закладу контролює виконання меню і якість продуктів, дотримання технології приготування, норми видачі страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.Завідувач, медична сестра, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї.

Гранична вартість харчування залежить від сезоного перспективного меню та приймається рішенням міської ради.

 

Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка.

Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі,

в інформаційних куточках груп та харчоблоку щодня

розміщується меню.

Х

bottom of page